top of page

Filmowanie z powietrza. Nasze sprawdzone techniki, których używamy.

Zaktualizowano: 25 kwi 2019Obecnie branża dronów rozkwita i przeżywa swój okres świetności. Ujęcia z perspektywy lotu ptaka zawsze fascynowały, ponieważ pozwalały zajrzeć tam, gdzie było to dotychczas niemożliwe. Kiedyś wykorzystywano do tego helikoptery, jednak wraz z rozwojem technologii i miniaturyzacji, dzięki wysokiej jakości rejestrowanego obrazu oraz większej dostępności dronów, daje takie możliwości zarówno amatorom jak i profesjonalistom. Aktualnie ujęcia lotnicze w teledyskach muzycznych są normą. To zrozumiałe, gdyż nadają całej produkcji świetności, dzięki której odbiorcy chcą wracać i oglądać ponownie dany klip. Zobacz sam, w jaki dokładnie sposób wykorzystać nasze ujęcia z drona, aby otrzymać obraz na miarę wysokobudżetowych produkcji filmowych. Techniki, których używamy są następujące:

1. Od szczegółu do ogółu:

Kamera skierowana na chodnik, powoli unosząca się, odkrywająca całe miasto. Albo skierowana na skrawek ziemi, a podczas unoszenia ukazująca fakt, że jesteśmy w górach. Kamera skierowana na twarz osoby i oddalająca się o kilkaset metrów, lub takie ujęcie puszczone od tyłu to tylko niektóre przykłady ujęć od szczegółu do ogółu. W filmie takie sceny wykorzystywane są na początku produkcji lub przy zmianie scenerii. Pozwalają bardziej wczuć się widzowi w klimat i powodują u niego uczucie "WOW!". Te zapierające dech w piersi sceny nadadzą niepowtarzalnego klimatu każdej produkcji. Potrzebne są do tego dwa obiekty. Tło oraz to, co chcemy ostatecznie pokazać. Ujęcie wcale nie musi zaczynać się przy samej ziemi - może zaczynać się nad wodą z kamerą skierowaną o 90 stopni w dół a kończyć na ukazaniu pięknej willi, położonej na brzegu. Odkrywanie może być wykonane nie tylko od dołu do góry, ale także od boku i od góry do dołu, np. kierując kamerę najpierw na chmury

a dopiero potem dół.

2. Śledzenie obiektu:

Nasz dron może to wykonać z pomocą operatora, lub autonomicznie. Ma nawet fabrycznie wbudowany taki tryb. Wykorzystujemy go w scenach dynamicznych, gdy chcemy podążać za samochodem lub innym obiektem znajdującym się w ruchu. Czy to jest bezpieczne? Tak, ponieważ nasz dron posiada system czujników do omijania przeszkód z każdej strony. Warto dodać, że dron utrzymuje taką samą prędkość jak śledzony obiekt, nawet do 70km/h! Śledzenie obiektu może wykonać także od boku. Podobnie jak w kinematografii w przypadku kamery zamontowanej na specjalnych szynach. Uzyskujemy ujęcia płynne, stabilne i ciekawe. Pamiętamy również aby każda tego typu scena była nagrana z wejściem i wyjściem z kadru, co znacznie ułatwi montaż.

3. Przebitki:

Ciekawe przebitki z lotu ptaka, to kolejny element, który urozmaica produkcję, gdy wykonujemy filmowanie z drona. Jeśli na planie znajdują się ciekawe budynki, rzeki, góry, mosty, rzeźby, pomniki, parki czy inne bogate estetycznie obrazy, rejestrujemy je, aby ułatwić pracę montażyście i wzbogacić produkcję. Widzowie nie lubią teledysków, w których przez cały czas kamera pokazuje tylko artystę czy aktora. Lubią klipy ze scenariuszem, z zamysłem, do których mogą wracać, odkrywając za każdym razem coś nowego. Staramy się także nagrać kilka scen z kąta 90 stopni, gdy kamera drona skierowana jest centralnie w dół. Dzięki takim kadrom, może pokazać różne wzory, linie, zbliżyć się do ziemi i znów odlecieć w górę. Angażując DRONTEAM nie musisz o tym pamiętać. Otrzymasz to w standardzie.

4. Wąskie przeloty:

Chodzi generalnie o to aby przelecieć blisko pomiędzy dwoma obiektami i ukazać większy obraz. Na przykład wylot z domu prywatnego przez drzwi lub przez okno w bloku, pokazujący widok całego obszaru, miasta. Przelot pomiędzy dwoma drzewami, pokazując las lub łąkę. Wygląda to bardzo efektownie, ponieważ taka scena daje wrażenie nagranej z bliższej odległości niż jest to w rzeczywistości, powoduje przypływ adrenaliny u widza. A to za sprawą specyficznej budowy matrycy drona. Do tej kategorii ujęć zaliczamy również lot z dużą prędkością w prostej linii np. nad miastem, obiektem, grupą ludzi.

5. Powietrzny statyw:

Tym razem to dron unosi się w jednym miejscu, a krajobraz płynie. podobnie jak na statywie, wykonując delikatne zwrot w dowolnym kierunku, otrzymamy płynne ujęcie z jednej pozycji. Takie kadry mogą służyć zarówno jako przebitki, odkrywanie a także pokazywać panoramę miasta.

6. Filmowanie 360 wokół obiektu:

Tego efektu nie zastąpi żadna kamera naziemna, a jest to bardzo atrakcyjne ujęcie. Można orbitować nie tylko wokół obiektu, ale także wokół człowieka. Wykonując dowolną liczbę okrążeń, takie filmy można przyśpieszyć i spowolnić na etapie postprodukcji, lub łączyć je z pozostałymi technikami. To również jedna z wbudowanych funkcji w naszym dronie. Dzięki temu odległość od filmowanego obiektu i kąt kamery będą identyczne przez całe ujęcie.

7. Filmowanie z dwóch dronów jednocześnie:

Oferujemy także filmowanie z dwóch kamer powietrznych jednocześnie. Jest to szczególnie ważne gdy chcesz mieć w swoim wideo np. przejeżdżający pociąg. Jest tylko chwila na sfilmowanie go. Aby materiał nie był nudny, warto zmieniać perspektywę. Dlatego jeden dron może filmować pociąg od przodu a drugi z góry lub pod kątem. Na etapie montażu otrzymasz więcej dynamicznego materiału. A może sam wymyślisz scenę, w której świetnie sprawdzi się filmowanie z dwóch dronów jednocześnie? Mi od razu przychodzi na myśl motyw ucieczki pokazany w ten sposób. Tutaj nie ma ograniczeń!

8. Produkcja filmowa i obróbka:

Możesz zdecydować się na wynajem naszego drona z operatorem. Możesz też powierzyć nam wykonanie całej produkcji. Dysponujemy załogą, posiadającą kamery naziemne 4K wraz ze wszystkimi akcesoriami. Możemy zapewnić Ci profesjonalne wykonanie całego teledysku, filmu reklamowego, prezentacji czy czegokolwiek innego, czego potrzebujesz do realizacji swoich celów, zadań i marzeń. Zajmujemy się również postprodukcją! Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swoim pomyśle, a dokonamy uczciwej wyceny i stworzymy dla Ciebie produkcję, z której będziesz dumny do końca życia! Zobacz naszą ofertę.

175 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page