CENNIK DRONTEAM: USŁUG DRONEM, FILMOWANIE I FOTOGRAFIA Z POWIETRZA, ANIMACJE, PRODUKCJA FILMOWA, LEKTOR, WIRTUALNE SPACERY 360.

Specjalizujemy się w filmach i zdjęciach promocyjnych dla firm, miast i deweloperów.

Nasi klienci cenią nas przede wszystkim za indywidualne podejście do ich potrzeb oraz profesjonalną obsługę i realizację. Dlatego każdy cennik należy traktować orientacyjnie, bowiem każde zlecenie jest inne. Zawsze prosimy o podanie szczegółów, aby móc uczciwie wycenić dany projekt. Im prostsze zlecenie, wymagające mniejszej ilości czasu i zaangażowanych osób tym niższa cena i odwrotnie. Inaczej wyceniamy reportaż, w którym trzeba nagrać wypowiedzi i poddać je obróbce, inaczej wideorelację z 6 godzinnej imprezy, a jeszcze inaczej cały dzień na planie zdjęciowym. Bardzo zależy nam, aby dobrze poznać Państwa potrzeby. Dzięki temu osiągniemy założony efekt, jednak aby to zrobić, prosimy o podanie szczegółów zlecenia telefonicznie lub przez e-mail lub formularz zamieszczony poniżej.Wycena zależy od wielkości zlecenia, ilości zdjęć, ilości wylotów, zakresu post produkcji wersji finalnej. 

Kadr z filmu z drona o łodziach zasilanych przez energię słoneczną

FILMY 
Z DRONA

Pokażemy wyjątkowość Twojego przedsięwzięcia. Ujęcia krajobrazowe i praktyczne połączymy w atrakcyjny film z powietrza:

 • filmy promocyjne dla miast

 • prezentacje nieruchomości

 • dzienniki budowy

 • wesele z drona

 • filmy reklamowe na social media 

Kadr z filmu reklamowego o panelach słonecznych zamontowanych w stadninie koni.

FILMY 
REKLAMOWE

Pozwól nam opowiedzieć Twoją historię! Łącząc filmowanie dronem z kamerą, skutecznie wypromujemy Twoją osobę, firmę, usługę i produkt:

 • film na Facebooka

 • film na Instagram

 • film na Youtube

 • film na stronę www

 • film na targi

Zdjęcie z drona hali sportowej w Kętach

ZDJĘCIA
Z DRONA

Wykonamy dla Ciebie profesjonalne

i piękne zdjęcia z powietrza, dzięki którym wyróżnisz swoją ofertę

i zdobędziesz zainteresowanie:

 • na portale

 • do druku - bannery, ulotki, kalendarze, foto-obrazy

 • reklama

 • materiały prasowe 

Mikrofon na karty dźwiękowej

LEKTOR/
UDŹWIĘKOWIENIE/

Nadamy Twojej produkcji unikalnego charakteru i zaangażujemy zmysły odbiorcy wzbogacając produkcję przez takie rzeczy jak:

 • nagrania lektorskie,

 • teksty i scenariusze reklam

 • oryginalna muzyka  

 • sound design

 • nagrania wywiadów

Zdjęcie 360 stopni z drona typu mała planetka, reprezentujące Wirtualne Spacery 360

WIRTUALNE
SPACERY 360

Opracujemy dla Ciebie wciągający interaktywny wirtualny spacer, który pomoże Ci w sprzedaży w czasach pandemii COVID-19 i po niej:

 • panoramy sferyczne 360 z drona

 • mapy inwestycji 360

 • zdjęcia panoramiczne 360  

 • Messenger i Zoom

 • indywidualny branding

aerial-view-of-woman-drawing-with-water-

MONTAŻ/
POSTPRODUKCJA

Otrzymasz od nas produkt gotowy do publikacji i wykonany zgodnie ze sztuką z zastosowaniem oryginalnych narzędzi Adobe Creative Cloud:
 

 • montaż

 • projekt grafiki

 • animacje 2D/3D

 • animowane napisy

 • obróbka audio

 

DRONTEAM FAQ - CENNIK USŁUG DRONEM

Wasze pytania

Czy nasz dron bada smog?


Nie :) Do tego potrzebny jest specjalistyczny duży dron z czujnikiem. Małe drony nie badają smogu, ponieważ nie uniosły by czujnika, a ze względu na plastikową konstrukcję mogłyby zostać uszkodzone. Poza tym jestem przeciwnikiem badania smogu za pomocą dronów, ponieważ straszy to ludzi, gwałci ich prywatność i robi nam przez to niefajną reklamę. Dużo lepszym wyjściem moim zdaniem byłoby zamontowanie czujników smogowych na stałe w kominach osób, które zostały złapane na spalaniu np. plastiku i taki czujnik wysłałby przez wi-fi informacje o składzie dymu do straży.
Czy drony mogą podglądać ludzi?


Mogą, lecz prawo surowo tego zabrania. Z resztą technicznie rzecz biorąc na dronie musiałaby być zamontowana kamera ze sporym zoomem, aby dron był niewidoczny dla osoby obserwowanej, a taka kamera jest ciężka, a więc i dron musiałby być wielki.

Co więcej kamera drona nie widzi dobrze przez szyby, ponieważ nie ma umiejętności akomodacji jak ludzkie oko. Zwykle w szybie dron widzi tylko swoje odbicie.
Czy drony są bezpieczne?


A czy nóż jest bezpieczny? Zależy w czyich rękach. Jako profesjonalista gwarantuję, że dbam o bezpieczeństwo lotów i nikomu nigdy nie stała się krzywda, a dron mimo setek godzin w powietrzu nigdy mi nie spadł. Ale to tylko sprzęt elektroniczny i zawsze trzeba brać pod uwagę to, że może się zepsuć nawet będąc w powietrzu. Dlatego obowiązkowe jest posiadanie OC i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i prawa.
Jakie osiągi ma nasz dron?


Panie! A jak to szybko lata ? I jak daleko? Którz z nas operatorów nie słyszał tego pytania:
Szybko! i daleko! Ale w zasięgu wzroku. prędkość 75 km/h, wysokośc do 120 metrów, natomiast spokojnie może latać do 500 metrów wysokości i odległość do 8 kilometrów. Tak podaje producent. Nigdy nie testowałem ;)
Jaką jakość nagrań oferujemy?


4K 25/50 fps 20 mpix 1 cal matryca Sony lub Hasselblad. Profil D-Log, D-Cinelike, HLG głębia koloru 10 bit/8 bit, bitrate 100 mbit/s.
Kiedy nie latamy?


 1. Temperatura -10 stopni i +40 stopni.
 2. Gdy strefa powietrzna na to nie pozwala np. wokół baz wojskowych.
 3. Niesprzyjające warunki atmosferyczne np. silne opady deszczu.
 4. Gdy operator drona uzna, że to niebezpieczne, ponieważ to on ponosi pełną odpowiedzialność za misję.
Ile kosztuje profesjonalny dron?


Mavic 2 Pro kosztuje 7399 zł na dzień dzisiejszy z pakietem dodatkowych baterii i akcesoriów, jednak do pracy oprócz drona potrzebne jest jeszcze wiele innych rzeczy np. komputer, który udźwignie pliki 4K, karty pamięci, plecak lub torba, ładowarka wielokanałowa, filtry ND, kontroler np. DJI Smart lub telefon/tablet, lądowisko,
Jaki dron jest najlepszy na początek?


W tej chwili najlpeszy dron na początek, który pozwoli zarabiać do DJI Mavic air 2.
Czy mogę zestrzelić drona?


Nie :) ponieważ jest to zniszczenie cudzej własności, nawet jeśli ktoś leci nad Twoim domem nie możesz uszkodzić drona, ponieważ niebo jest wspólne i kupując działkę płacisz za metry kwadratowe, a nie sześcienne.

Pytania o cennik

Co składa się na cennik usług dronem?


Legalne i profesjonalne usługi dronem w porównaniu do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - ZUSu, podatków, księgowości, uzyskania licencji ULC, inwestycji w stację roboczą (komputer do montażu) koszty drona i akcesoriów, amortyzacji, ubezpieczeń OC i AC, kosztów licencji profesjonalnego oprogramowania, kosztów samochodu firmowego i paliwa, kosztów pracowników, serwisu/konserwacji sprzętu, ceny filmowania i fotografii z powietrza są takie jak powinny być.

Druga sprawa to predyspozycje i ryzyko. W Polsce jest wielu operatorów dronów, lecz tylko garstka wykonuje zlecenia na profesjonalnym poziomie. Filmowanie dronem wymaga ogromu wiedzy z zakresu filmu i fotografii, wiedzy technicznej, używania skomplikowanych programów, znajomości języka angielskiego, a także cech takich jak odpowiedzialność, trzeźwość, czujność, dobry refleks, umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach stresowych, idealne odnajdowanie się w przestrzeni, znajomość swoich możliwości i swojego sprzętu.

Dlatego nie każdy może być zawodowym operatorem drona. A jeśli masz zlecenie na film czy zdjęcia z drona, najbezpieczniej będzie powierzyć to profesjonaliście. Usługi dronem to usługi bardzo specjalistyczne. Poza tym dają konkretne korzyści zamawiającym, więc zamiast patrzeć na kwoty jak na ceny, zdecydowanie lepiej potraktować je jako inwestycję, która z nami zwróci się na pewno, ponieważ pomożemy Ci dobrze wykorzystać materiały, które dla Ciebie stworzymy.
Czy mogę liczyć na rabat/promocję?:


Tak. Możesz liczyć na rabat od całkowitej ceny zlecenia, jeśli zdecydujesz się wykonać kilka drobnych działań na rzecz promocji marki Dronteam. Jesteśmy otwarci na negocjacje przy zamówieniu od razu kilku usług dronem, większej ilości zdjęć z powietrza czy spotów reklamowych - dla 1 bądź 2 Twoich różnych firm. Masz zaprzyjaźnioną firmę, której Twoim zdaniem również przydałby się spot reklamowy? To także ma wpływ na to jak kształtuje się finalny cennik usług dronem czy filmów reklamowych.

Dla Urzędów Miast i Gmin oferujemy 10%- 20% rabatu przy realizacji projektu "Miasto z lotu ptaka" w zależności od zakresu zleconych produkcji.

Oprócz tych zniżek, zawsze jesteśmy otwarci na negocjacje np. barter.

Ale nie pracujemy za darmo lub za wpis do portfolio. Chyba, że sami tego chcemy w imię spraw pożytecznych społecznie.
Co może wpłynąć na wyższą cenę usług dronem?:


 1. Rodzaj strefy powietrznej, w której planowane jest zlecenie.
 2. Utrudnienia architektoniczne, np. wnętrze hali.
 3. Odległość od naszej siedziby i oddziału.
 4. Rodzaj i ilość użytego sprzętu (dronów, oświetlenia).
 5. Liczba osób potrzebna z naszej strony do realizacji zlecenia.
 6. Filmowanie nocą.
 7. Filmowanie podczas jazdy kabrioletem.

  Za zlecenia trudne i ryzykowne zwykle doliczamy do tej części zlecenia.

Co nas wyróżnia?

100% pozytywnych opinii naszych klientów:


Przede wszystkim niezawodność w działaniu, którą potwierdza 100% pozytywnych opinii w Google. Nigdy nie zawiedliśmy klienta. Co ciekawe - wiele zleceń pozyskaliśmy "w ostatniej chwili" jako Ci, którzy ratują sytuację. Od początku współpracy jesteśmy uczciwi i profesjonalni. To zapewnia nam ciągłąść zleceń, ponieważ klienci wolą wybrać firmę, na której mogą polegać.
Komunikacja na najwyższym poziomie:


Zawsze odbieramy telefon. Zależy nam na relacjach, dlatego na bieżąco informujemy o postępach lub utrudnieniach w pracach. Jesteśmy w stałym kontakcie z klientami na Facebooku, przez sms-y, e-maile, formularze. Gdy nie możemy rozmawiać - również o tym informujemy. Stawiamy się na umówione spotkania. Oddzwaniamy gdy tylko to możliwe. Dzięki temu nasi klienci śpią spokojnie, bo wiedzą, że działamy.
Pomagamy w dystrybucji filmów, które tworzymy:


Stałym klientom oferujemy usługi marketingowe, takie jak np. tworzenie stron www, prowadzenie fanpage na Facebooku oraz kampanii reklamowych czy projektowanie materiałów graficznych. Chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu technologii i informatyki. Udostępniamy filmy naszej produkcji w serwisach Facebook i Youtube. Oferujemy znacznie więcej tego typu usług dla klientów VIP.
Chętnie dzielimy się wiedzą technologiczną:


Jeśli nasz klient ma problem natury technicznej nawet nie związanej z filmowaniem - chętnie pomagamy. Możemy doradzić najlepszy CRM, system do prowadzenia firmy, podpowiedzieć w jaki sposób pozycjonować swój serwis. Mamy wiele przydatnych kontaktów. Chętnie tłumaczymy kwestie związane z biznesem dronowym, przebiegiem prac. Uświadamiamy i edukujemy.
Wykonujemy ekstremalne filmowanie dronem:


Filmowanie dronem podczas jazdy kabrioletem to pomysł, który jako pierwsi wdrożyliśmy na tym rynku. Ta technika świetnie sprawdza się podczas tworzenia wideo relacji z biegow czy przejazdów np. kolumny zabytkowych aut. Filmujemy także wewnątrz hal, w śniegu i deszczu, nad wodą, przelatując pod mostami, w górach, a nawet nocą. Ryzyko bierzemy na siebie. Mimo tego nasz dron nigdy nie został uszkodzony :) To nie oznacza, że latamy zawsze i wszędzie. Wszystko w granicach rozsądku i bezpieczeństwa.
12 letnie doświadczenie w sprzedaży i marketingu:


Doskonałą znajomość technik sprzedaży przekładamy na pomysłowe koncepcje i scenariusze spotów reklamowych, które tworzymy. Wiemy, że dla klientów biznesowych liczy się wynik czyli film, który spełni funkcje sprzedażowe.

Dlatego np. tworząc wideo relację z imprezy, poświęcamy czas na nagranie stoisk sponsorów, bo wiemy, że celem takiego filmu jest ułatwienie pozyskiwania sponsorów na kolejne edycje. Skupiamy się również na rejestracji pozytywnych emocji uczestników, bo wiemy, że to właśnie zachęca innych.
60 usług foto/video/audio/dron w 1 miejscu:


Spokojnie, to nie tak że robimy wszystko i nic ;) To po prostu różne warianty naszych usług. Generalnie idea jest taka, aby dostarczyć naszym klientom kompleksowe rozwiązanie z zakresu produkcji nowoczesnych materiałów marketingowych. W niektórych dziedzinach jak np. fotografia korzystamy z pomocy zaprzyjaźnionych i sprawdzonych osób, aby ułatwić życie naszym klientom. Posiadanie jednej firmy od wszystkiego w temacie foto/video/audio/dronznacznie ułatwia życie.

Jakie usługi wykonujemy?

Usługi dronem - filmy i zdjęcia:


Zdjęcie z drona Filmowanie dronem to nasza specjalność. Oferujemy gotowe filmy z drona np. dzienniki budowy, filmy promocyjne, prezentacje nieruchomości, filmy krajobrazowe itp. Ujęcia z drona idealnie sprawdzają się do pokazania lokalizacji firmy i jej umiejsowienia w przestrzeni miejskiej.

Wykonujemy także zdjęcia lotnicze. Fotografia z powietrza pozwala pokazać obszary czy obiekty, których nie dałoby się pokazać z ziemi np. katedry, zabytki, stadiony. Zdjęcia z drona, które dosatrczamy mają na tyle dobrą jakość, że pozwalają na wydruki wielkoformatowe. Bardzo dobrze sprawdzają się również jako materiały prasowe, promocyjne, na stronę internetową i oczywiście jako zdjęcia sprzedażowe.

Proponujemy także ujęcia na zamówienie dla firm świadczących usługi wideofilmowania, które nie dysponują dronem lub nie mają profesjonalnego operatora drona.
Filmy promocyjne / reklamowe

Animacje/prezentacje biznesowe 2D:


Animacje biznesowe tzw. Business Explainer to nowość w naszej ofercie. To film na wzór filmu rysunkowego, którego zadaniem jest wyjasnienie odbiorcy na czym polega usługa. Często można zobaczyć taki filmik wśród firm zajmujących się technologią.

Wykonujemy również animowane logo, służące jako intro do filmików np. tutoriali lub jako opener na kanał Youtube.

Prezentacje biznesowe mogą przybrać kształt filmu również w postaci animowanych zdjęć i napisów pojawiających się w pewnej sekwencji. Można powiedzieć, że to taka lepsza wersja prezentacji power point ;) Jeśli dostarczą nam Państwo zdjęcia, zmieszamy je ze stockowymi ujęciami z kamery, zaprojektujemy animacje i otrzymamy ciekawy produkt.

Animacje biznesowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają wykonać film bez filmowania.
Filmowanie wesel (dron - surowy materiał)


Odpowiedź pojawi się wkrótce.
Wideorelacje z imprez/koncertów


Odpowiedź pojawi się wkrótce.
Panoramy sferyczne 360/wirtualny spacer:


Panoramy sferyczne 360 to nowość na rynku, która pojawiła się wraz z popoularyzacją dronów. Jest to wirtualny spacer, tyle że z powietrza. Idealne rozwiązanie do prezentacji działki, terenu, obiektu. Mamy możliwość wykonania również zdjęć 360 w sposób klasyczny - czyli wnętrza. Dzięki temu możemy zrobić połączenie panoramy sferycznej z drona i zdjęcia ze środka. klient otrzymuje od nas link do serwera i może zamieścić go w dowolnym miejscu w internecie.
Usługi dodatkowe


1. Napisy do filmów w języku polskim / angielskim w cenie 100/200 zł.
2. Film w formacie pozwalającym na zamieszczenie w tle na Fanpage'u w cenie 200 zł.
3. Oryginalny podkład muzyczny w cenie 100 zł. 4. Załatwienie zgody w ograniczonej strefie lotniczej w cenie 100 zł.
Usługi marketingowe:


Usługi marketingowe oferujemy tylko klientom, dla których wykonaliśmy chociaż 1 produkcję filmową. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów, wynikające głównie z braku czasu, postanowiliśmy podzielić się wiedzą, dzięki której sami osiągnęliśmy sukces i pomagamy w dystrybucji filmów, prowadzeniu stron firmowych na Facebooku, tworzymy strony internetowe, zarządzamy kampaniami reklamowymi i robimy o wiele więcej. Wszystko po to, aby pomóc osiągnąć klientom założone cele.
Pisanie tekstów/scenariuszy:


Do każdej produkcji filmowej dostarczamy swoją własną gotową autorską koncepcję oraz scenariusz. Spojrzenie osoby z zewnątrz firmy, często dostarcza świeżej perspektywy. Staramy się poznać silne strony firmy, opinie klientów, produkt czy usługę, którą mamy promować za pomocą filmu. Jest to usługa płatna.

Oferujemy również pisanie tekstów sprzedażowych pod filmy z lektorem. Czasem lepiej jest powierzyć to zadanie naszej firmie, ponieważ po zapoznaniu się z działalnością zleceniodawcy, wyciągnięmy esencję wartości oraz korzyści jakie Państwo chcą przekazać i zaserwujemy je odbiorcy w prosty i zrozumiały sposób.
Studio nagraniowe:


W siedzibie Dronteam posiadamy własne studio nagraniowe, w którym powstają nagrania lektorskie do naszych filmów. To świetna sytuacja, gdy w jednej firmie można załatwić wszystko! Nagranie lektorskie ma tą przewagę nad napisami, że nie odrywa uwagi odbiorcy od obrazu. Oferujemy także indywidualne udźwiękowienie filmów przez naszego producenta, który komponuje muzykę i gra ją "pod obraz"

Tworzymy również efekty dźwiękowe lub rejestrujemy je i wzbogacamy nimi nasze spoty reklamowe, aby jeszcze lepiej zadziałać na zmysły odbiorcy.
Fotografia & grafika:


Wykonujemy również fotorelacje z imprez/koncertów/eventów a także zdjęcia zdjęcia dla branży nieruchomości. Wykonane fotografie możemy poddać pełnej obróbce graficznej, np "czyszcząc budynek" lub zmienić wygląd nieba, usunąć niechciane elementy lub dodać.

Grafika komputerowa służy nam także to wykonywania plansz na początek/koniec filmów, urozmaicania postów na fanpage'ach naszych klientów. Zdarzało nam się już projektować bannery, roll-upy, strony do magazynu motoryzacyjnego, a nawet logotypy.

Zdjęcia z drona

Jak wykorzystać nasze zdjęcia z drona?


Każde zdjęcie może zostać zamówione w 3 wersjach:

1. DRUK (PNG 240 DPI) zdjęcia nieskompresowane o najwyższej jakości i maksymalnej rozdzielczości do 20 megapikseli z możliwością zwiększenia rozdzielczości wybranych zdjęć z użyciem sztucznej inteligencji
-fotoobrazy na płótnie -kalendarz -magnesy -przewodniki -bannery -ulotki -plakaty -widokówki
-kadrowanie
-bezstratne eksportowanie do innych formatów np. PNG
2. INTERNET (JPG 2048 pix) zdjęcia skompresowane, wyeksportowane z formacie JPG, zajmujące najmniej miejsca, przez co idealnie nadające się do:
-zdjęcie główne w Google maps danej lokacji -wikipedia -materiały prasowe w internecie np. posty na stronach Gminy -posty na Facebooku z ogłoszeniami i konkursami -projektowanie grafiki w canva.com -prezentacje multimedialne
3. PIONOWE JPG, zdjęcia JPG bez zmniejszania dłuższego boku, ale przycięte tak aby zajmowały najwięcej miejsca na ekranach telefonów. Nadają się do druku małych formatów, chociaż jak bym pewnie wolał przyciąć z PNG bezstratnie.
-Facebook -Instagram -druk małych formatów np. widokówki, magnesy *kadrowanie pionowe nie zawsze jest możliwe
Od czego zależy jakość zdjęć z drona?


Jakość zdjęć z drona zależy głównie od pięknej pogody. Gwarantuję moim klientom wybór optymalnych warunków biorąc pod uwagę słońce, siłę wiatru, wilgotność powietrza, temperaturę, aby lot dronem był bezpieczny, a zdjęcia efektowne. Zachody słońca są dodatkowo płatne. Drugim ważnym czynnikiem jest uroda obiektu. Sztuka polega na tym, aby ze średniego wyglądu np. nieruchomości zrobić bardzo dobre zdjęcie, a z bardzo dobrej - fotografię, która chwyta za serce. Trzecim czynnikiem są niewątpliwie umiejętności operatora, doświadczenie gdzie i jak się ustawić, pod jakim kątem, w jakiej odległości i wysokości od fotografowanego obiektu.
Wiedza na temat obróbki, znajomość rynku i potrzeb klientów nie tylko zamawiających zdjęcia z drona, ale także ich klientów końcowych.

Czwartym elementem jest profesjonalny sprzęt, czyli dron posiadający min. 1 calową matrycę np. DJI Mavic 2 Pro, Phantom 4 Pro (posiadam oba).

Liczy się także to, czy obiekt jest posprzątany z zewnątrz. Nie odpowiadam za worki na śmieci, pozostawione skrzynki, wywieszone bannery, miotły, ubrania, rzeczy osobiste. Mogę podjąć próbę usunięcia niechcianych elementów ze zdjęcia w Adobe Photoshop, ale nie w gwarantuję, że się uda, a na pewno będzie to usługa dodatkowo płatna.
Jakich obiektów nie wybierać?


Zdjęcia z drona wykonane nisko z powodzeniem zastępują klasyczne zdjęcia, wykonane przez fotografa aparatem. Aby wykonać takie profilowe zdjęcie nieruchomości z drona nie może ona znajdować się tuż przy ruchliwej ulicy frontem. Nie warto wybierać obiektów zarośniętych od frontu lub z dwóch innych stron drzewami, wysokimi krzewami itp., ponieważ tracimy 2 kąty widzenia.

Ani obiektów przy lotniskach.


Czy mogę kupić 1 zdjęcie z drona?


Na koszt sesji zdjęciowej składa się przygotowanie sprzętu, rezerwacja terminu i wybór warunków pogodowych, przygotowanie umowy, czas dojazdu, rozłożenie sprzętu, wykonanie lotu do 30 minut, pakowanie, powrót, zgranie materiału, wykonanie selekcji, obróbka zdjęć na komputerze, wyeksportowanie w porządanych formatach i przesłanie do zamawiającego.

Obróbka zdjęcia z całości kilkugodzinnego zlecenia zajmuje 15-30 minut. Wykonuję ok 50 zdjęć podczas jednego wylotu dronem. Dopiero będąc na miejscu i w powietrzu widzę możliwości na ciekawy kadr, a następnie koryguję go do skutku. Dlatego nie ma możliwości zamówienia wykonania tylko 1 zdjęcia, ponieważ usługa polega na wykonaniu sesji zdjęciowej.

Natomiast mogę wykonać 1-2 zdjęcia podczas wykonywania innej usługi np. filmowania dronem lub panoramy sferycznej czyli wtedy, kiedy i tak dron jest w powietrzu. Ale na prawdę 1-2, ponieważ przelatywanie dronem z punktu A do B zajmuje czas i nie wystarczy baterii na więcej.

Kolejna bateria to nowy wylot, więc i tak wracamy do punktu wyjścia, czyli całej sesji zdjęciowej z powietrza.
Czy mogę otrzymać klatki wycięte z filmu zamiast zdjęć?


Klient może sam dla siebie wyciąć klatki z filmu, ale ja się pod tym nie podpisuję i nie praktykuję takich rzeczy, ponieważ filmuję zgodnie z zasadą 180 stopni, czyli prędkość migawki ma być równa dwukrotności klatkarzu, aby otrzymać wrażenie rozmycia ruchu tzw. motion blur. To stara kinowa zasada, dzięki której ujęcia są płynne, lecz gdy wytniemy jedną klatkę z filmu, okaże się, że jest lekko rozmazana. Podczas filmowania zdarza się, że filmuję w 50 klatkach aby otrzymać ostrzejszy obraz i uchwycić ruch, lecz nadal na przeszkodzie stoją inne rzeczy.

Normalnie zdjęcia wykonuje się przy wartości prędkości migawki 1/240-1/1000 aby uzyskać odpowiednią ekspozycję i zamrożenie ruchu.

Rozdzielczość takiego zdjęcia wyciętego z filmu będzie maksymalnie w 4K czyli 3840 x 1920 pikseli, czyli 7,3 megapiksela, a prawdziwe zdjęcie ma rozdzielczość 5472 × 3648 pikseli czyli 20 megapikseli. Mniejsza rozdzielczość to niższa jakość po przybliżeniu, mniej miejsca na kadrowanie, brak możliwości wydruku wielkoformatowego. Ale na Facebooka czy do miniaturki taka klatka z filmu jako zdjęcie może się nadawać.

Trzecia rzecz to format. Wykonuję zdjęcia w formacie RAW DNG, który pozwala na pełną dowolną obróbkę kolorów bez powstawania bloczków, widocznych gradientów, czarnych plam itp, których niestety doświadczymy przy próbie obróbki klatki z filmu.

Nawet posiadanie kamery filmującej w formacie RAW nie rozwiązałoby problemu, ponieważ nadal obowiązuje zasada 180 stopni czyli prędkość migawki na 1/50 sekundy przy filmowaniu w 25 klatkach.

Podsumowując jest to mało profesjonalne, aczkolwiek możliwe, jednak bez mojego udziału.
Jakie są dodatkowo płatne usługi?


Standardowo klient otrzymuje zdjęcia w formacie JPG. Może za dodatkową opłatą zamówić:

- rysowanie zewnętrznych + wewnętrznych granic działek (5-10 zł/zdjęcie)
- usuwanie elementów łatwych i trudnych ze zdjęcia (5-10 zł/zdjęcie)
- kolejne zdjęcie pow. 5 sztuk z danej lokacji do max 10 szt. za (40 zł/zdjęcie)
- dojazd poza Kęty (1 zł/km)
- kolejna wersja zdjęcia np. pionowe lub do druku (5 zł/zdjęcie)
- wydruk zdjęcia w postaci fotoobrazu od 50 zł/szt.